През Третото хилядолетие латинският израз „ex libris“ е много повече мисловен етикет, отколкото само символ или печат, който обозначава притежателя на една книга. В модерния свят на технологиите изчистената рисунка е като калейдоскоп на изяществото и творческата свобода. Може би затова, но и поради много други причини, в Регионална библиотека „Любен Каравелов” през 2005 г. съвсем не случайно се „ражда” идеята да се създаде уникален международен конкурс за exlibris. Апологет на идеята е Библиотеката.
Така през годините различни културни и знакови събития в България и в света се вграждат в русенския exlibris като знак за принадлежност към съвремието, което превръщаме в история. Конкурсът става феномен на колективна културна памет. Творбите придобиват енциклопедична стойност на нематериално наследство, създадено с особени знаци и модерни послания към поколенията. Неусетно се видоизменя смисъла на връзката между писателите/авторите, книгите, читателите и публиката, която се увлича от магията на изящните рисунки. Благодарение на идеята, Дунавският бряг и Библиотеката се превърнаха в пристан и дом на десетки световни творци на exlibris. Всяко следващо издание на конкурса показва колко богата и разнообразна може да бъде човешката фантазия. Дори и в рамките на една тема, която винаги се подбира много прецизно, конкурсът има за цел да създава нови идентичности и да е катализатор на неподражаемо художествено проникновение.
РЕГЛАМЕНТ ЗА УЧАСТИЕ
ТEMА: EX LIBRIS – EX AVIATION
УСЛОВИЯ
Конкурсът е отворен за творци от всички националности, без ограничения. Участниците са разделени в три възрастови категории: деца до 14 години; младежи от 14 до 26-годишна възраст; автори над 26 години.
Допускат се всички графични техники, които позволяват тиражиране, обозначени според Международния идентификационен стандарт за ЕКСЛИБРИС. Не се допускат екслибриси, изработени с изкуствен интелект. Авторите могат да участват с максимум 3 (три) EKСЛИБРИСА, като изпратят по 4 (четири) отпечатъка от всеки: 1 бр. за депо на Графичния Кабинет, 2 бр. за изложби, 1 бр. за обменен фонд на Библиотеката.
За участие в конкурса не се заплаща такса участие.
ЗАДЪЛЖИТЕЛНИ ИЗИСКВАНИЯ
Попълнен и подписан Апликационен формуляр, (достъпен на www.libruse.bg) с което авторите декларират, че приемат настоящия регламент. На гърба на всеки отпечатък се попълва и залепва етикет, приложен към Апликационния формуляр. Името на автора и заглавието на творбата трябва да бъдат изписани на английски език. В случай на промяна на данните от апликационната форма авторите се задължават да уведомят за това Библиотеката.
В екслибриса трябва да присъства текстът EX LIBRIS – EX AVIATION. Могат да бъдат включени допълнително и други знаци, букви, думи и текстове. Всеки екземпляр трябва да бъде подписан съгласно международния стандарт и датиран от автора. Максималният размер на изображението е 130/130 мм, на графичния лист – 150/210 мм.
Пратките, които не отговарят на тези изисквания, ще бъдат отстранени от класацията на Конкурса от Техническа комисия, предхождаща журирането.
АДРЕС И СРОК ЗА ИЗПРАЩАНЕ
Екслибрисите се изпращат по пощата до 31.05.2025 г. вкл. (датата на пощенското клеймо)
Адрес за получаване:
Регионална библиотека „Любен Каравелов“ ул. „Дондуков-Корсаков“ № 1
7000 Русе, България
СОБСТВЕНОСТ, ПРАВА ЗА ПОЛЗВАНЕ И ПУБЛИКАЦИЯ
Авторското право върху изпратените творби остава собственост на участника. Регионална библиотека „Любен Каравелов“ – Русе става собственик и придобива правото да използва безсрочно изпратените творби или части от тях за възпроизвеждане и разпространяване или да се използват по всякакъв начин, с всякакви средства, включително за изложби, публикации и реклама, без за това да е необходимо изрично съгласие на авторите и без да им се дължи възнаграждение. С подписа си върху Апликационния формуляр авторът декларира приемането на настоящия Регламент на конкурса и съгласието си организаторът да извършва всички гореизброени действия по отношение на изпратените творби, които иначе биха могли да представляват нарушение на неимуществените права на участника. Получените творби не се връщат на техните автори и влизат в колекцията на Графичния Кабинет и фонда на Библиотеката.
НАГРАДИ:
Голяма награда на стойност 500 евро
Специална награда от екипа на Регионална библиотека „Любен Каравелов“ – Русе и спонсорски награди.
Получените екслибриси се публикуват в електронен каталог на сайта на Регионална библиотека „Любен Каравелов“ – Русе www.libruse.bg. След предварителна селекция, допуснатите за участие в Конкурса автори ще бъдат представени с по една своя творба в печатен каталог. По желание всеки участник може да получи екземпляр от него с предварителна заявка в Апликационния формуляр като заплати пощенските разходи. Допуснатите от техническата комисия до конкурсната селекция творци от трите възрастови групи, получават електронен сертификат за участие. В периода ноември – декември 2025 г. се организира представителна изложба от включените в Конкурсната селекция екслибриси. При нейното откриване се обявяват Наградите, определени от специално поканените в международното жури експерти.
ЗА КОНТАКТИ И ДОПЪЛНИТЕЛНА ИНФОРМАЦИЯ
Ренета Константинова service@libruse.bg
Теодора Пейчева-Дянкова exlibrislibrary.bg@gmail.com
Тел.: +359 878 574 916
www.libruse.bg
През 2024 г. се проведе ХХ издание на Международния конкурс за екслибрис, организиран от Регионална библиотека „Любен Каравелов“ – Русе, „EX LIBRIS – EX OLYMPIIS“ под патронажа и с финансовата подкрепа на Министeрството на културата на Репубрика България. Темата беше посветена на ХХХІІІ Олимпийски игри в Париж. Художниците интерпретираха своето виждане на олимпийския принцип „По-бързо, по-високо, по-силно“ и идеята на най-известното международно състезание. Участваха 213 творци с 278 екслибриси от 24 държави. Творците от чужбина са представители на Канада, Русия, Турция, Китай, Хонг Конг, Черна гора, Румъния, Полша, Италия, Мексико, Франция, Аржентина, Хърватия, Германия, Словакия, Гърция, Унгария, Украйна, Испания, Литва, Белгия, Молдова, Норвегия. Най-малкият участник е Роман Дарву (Канада), роден през 2017 г. Най-възрастните автори са Джоселин Беноа (Канада) и Мартин Байисс (Белгия), родени през 1943 г.
Журирането извърши експертен екип в състав: д-р Румен Кожухаров – преподавател в Нов български университет, д-р Елизар Милев – преподавател в Националната художествена академия, Владо Горески ̶ художник, ръководител на Международното триенале на графиката – Битоля (Северна Македония), Иво Райков ̶ докторант и преподавател в Националната художествена академия, Виолета Апостолова – работи в областта на фотографията и печатната графика, докторант на Софийски университет „Св. Климент Охридски“, д-р Стоян Бунджулов – преподавател в Нов български университет и доц. Валентин Савчев ̶ скулптор, доц. д-р Кристина Савова - дизайнер и преподавател в Нов български университет, Стефан Диманов - дизайнер.
В отделните категории журито определи трите най-добри творби. В категория до 14 г. това са Виктория Коковина (Русия), Ефросина Василева (България) и Вероника Носкова (Русия). В категория от 14 до 26 г. отличените са Али Осман Текин (Турция), Чяк Хей Цанг (Хонг Конг) и Асилбек Ардак (Турция), а в категория над 26 г. - Андрей Бахнев (България), Оксана Будна (Полша) и Ева Пложекова (Словакия).
С GRAND PRIX на конкурса журито отличи Андрей Бахнев (България) за Ex Libris Paris 2024 3
НАГРАДАТА НА РЕГИОНАЛНА БИБЛИОТЕКА „ЛЮБЕН КАРАВЕЛОВ“ – РУСЕ се присъжда на Павел Делекта (Полша) за Ex Libris – Ex Olimpiis Iga Swiatek.
Специална грамота на Нов български университет за наш автор в изгряваща категория се връчва на Таня Костова (България) за Paris.
Спонсорски награди имаше и от: РусеИнфо - за Оксана Будна (Полша) (Ex Libris Ex – Olympiis); Русенска стопанска камара - за Чяк Хей Цанг (Хонг Конг) (Fairness and equality); Ротари клуб Русе за Ефросина Василева (България) (Ex Libris – Ex Olympiis); Ротари клуб Русе-Дунав за Асилбек Ардак (Турция) (Assylbek Ardak); Фондация „Захари Стоянов“ - за Джузепе Калдерон (България) (Enjoy start); Лайънс клуб - за Каролина Винямата (Мексико) (Zeus) и Ezdapress – за Елица Петрова (България) (The jump). Всички включили се в конкурса художници ще получат Сертификат за участие, а отличените и грамота.
През 2023 г. се проведе ХІХ издание на Международния конкурс за екслибрис, организиран от Регионална библиотека „Любен Каравелов“ – Русе, „EX LIBRIS – EX DILEMMA“. Темата беше предизвикателство към художниците да потърсят философската същност на многообразните дилеми на съвременния човек и да отправят своите послания. Поредното издание на оспорваната надпревара се проведе под патронажа и с финансовата подкрепа на Министерството на културата и Програма „Култура“ на Община Русе.
284 творби на 204 участници от 29 държави (България, Турция, Полша, Аржентина, Мексико, Черна гора, Казахстан и др.) се състезаваха за Голямата награда на конкурса. Доайен сред участниците тази година е Дьорд Борос - унгарец по произход, роден през 1934 г., който участва в конкурса от 2014 г. досега. Най-младият художник се включва във форума за втори път. Той е роден през 2017 г. в Канада и се казва Роман Дарву.
Журирането се извърши експертен екип в състав: д-р Румен Кожухаров – преподавател в Нов български университет, д-р Елизар Милев – преподавател в Националната художествена академия, специалност „Дизайн на порцелан и стъкло“, проф. Хасип Пекташ преподавател в университет „Истиние“ – Истанбул (Турция), факултет по комуникации, департамент „Дизайн на визуални комуникации“, Иво Райков - докторант и хоноруван преподавател в Националната художествена академия, Юлиан Йорданов – арт директор на Международния конкурс за екслибрис, галерия „Ларго“, Варна, д-р Румен Кожухаров – преподавател в департамент „Дизайн“ на Нов български университет, д-р Стоян Бунджулов – преподавател в Нов български университет и доц. Валентин Савчев - скулптор.
В отделните категории журито определи трите най-добри творби. В категория до 14 г. това са Магдалена Александрова – Горна Оряховица (България), Орели Дарву – Канада и Роман Дарву – Канада. В категория от 14 до 26 г. отличените са Искрен Синапов – Пловдив (България), Елица Димитрова – София (България) и Лаура Имангалиева – Казахстан, а в категория над 26 г. - Кшищоф Марек Бак – Полша, Майя Чолакова – София (България) и Джоан Пуйол и Рос – Испания.
С GRAND PRIX на конкурса журито отличи Кшищоф Марек Бак от Полша за екслибриса „Author`s exlibris“.
НАГРАДАТА НА РЕГИОНАЛНА БИБЛИОТЕКА „ЛЮБЕН КАРАВЕЛОВ“ – РУСЕ се присъжда на Сандро Чинелато от Италия за творбата „Family at the crossroad“ (Семейство на кръстопът).
Седем спонсорски награди намериха своите победители: Искрен Синапов – Пловдив и Йоан Пуйол и Рос – Испания на Фондация „Захари Стоянов“ – Русе; Елица Димитрова – София на хотел „Адео“ – Русе; Майя Чолакова – София на Гера ООД – Русе; Христо Керин – Велико Търново на Русенска стопанска камара; Георги Ашиков-Ашо – Сандански на Ротари клуб – Русе, и Росица Георгиева от Горна Оряховица на SPLASH Design Studio – София.
През 2022 г. се проведе ХVІІІ издание на Международния конкурс за екслибрис, организиран от Регионална библиотека „Любен Каравелов“ – Русе, „Ex Libris – Ex Piscatibus“. Темата бе в унисон с обявената от Общото събрание на ООН 2022 г. за Международна година на занаятчийския риболов и аквакултурата. Това поредно издание на оспорваната надпревара се проведе под патронажа и с финансовата подкрепа на Министерството на културата и Програма „Култура“ на Община Русе. 365 творби на 244 участници от 30 държави (Турция, България, Полша, Китай, Аржентина, Мексико, Черна гора, Казахстан и др.) се състезаваха за Голямата награда на конкурса. Доайен сред участниците тази година е Дьорд Борос - унгарец по произход, роден през 1934 г., който участва в конкурса от 2014 г. досега. Най-младата художничка се включва във форума за втори път. Тя е родена през 2015 г. и се казва Магдалена Александрова. Координатор на журирането и тази година беше д-р Теодор Лихо – преподавател в Националната художествена академия. Той направи живата връзка между трите журита, в които се включиха художници, културни дейци, общественици, преподаватели, колекционери, експерти и младежи. Детското жури от летните ателиета по изобразително изкуство в Художествена галерия – Русе с преподавател Мартин Петров и ученици от СУЕЕ „Св. Константин-Кирил Философ“ - Русе с преподавател Красимира Кирилова класираха работите в категорията до 14 години. В категорията 14-26 години оценява Младежко жури - ученици от Национално училище по изкуствата в дунавския град, от класовете по изобразителни изкуства и графичен дизайн, ръководени от художниците Пейно Пейнов и Гриша Кубратов. Особено сериозен беше съставът на международното жури за трите категории: Питър С. Смит, Великобритания - художник-график от Лондон, член на кралското дружество на гравьорите, дългогодишен директор на Кингстън Колидж ъф Арт; проф. Чавдар Попов - изкуствовед, преподавател в НХА, катедра Изкуствознание; Недрет Яшар - художник от Русе, професор по изящни изкуства от университета Ялова, Истанбул, носител на голямата награда на журито и публиката от биеналето миниарт 2021 в Русе; Тзанг Лианг - завършил графика в Сичуанския институт по изящни изкуства, Чончин, Китай, където в момента преподава; проф. Десислава Христова-Тошева - художник-график, доктор по изкуствознание, преподавател в катедра „Графика“ на НХА; секретар на секция Графика в СБХ; проф. Димо Колибаров - художник- график, преподавател и директор на филиал Бургас на НХА; проф. Мъгърдич Касапян - художник от Пловдив, доктор по педагогически науки - изобразителни изкуства, професор по графика в АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“ - Пловдив, декан на факултет „Изобразителни изкуства“; доц. Николина Джановска - художник от Велико Търново, доктор по изкуствознание, преподавател в катедра „графика“ на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“; доц. Милен Джановски - художник от Велико Търново, доктор по изкуствознание, преподавател в катедра „Графика“ на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“; Пейно Пейнов - художник, преподавател в Националното училище по изкуствата в Русе; Гриша Кубратов - художник, преподавател в Националното училище по изкуствата в Русе; Красимира Кирилова - художник, главен уредник и Мартин Доброславов, художник и уредник в русенската художествена галерия.
С GRAND PRIX на конкурса журито отличи Гжегож Издебски от Полша за екслибриса „Moby Dick“.
Наградата на Регионална библиотека „Любен Каравелов“ – Русе беше присъдена на Калина Миланова от Велико Търново, България за творбата „All good things come to an end“.
Тази година участниците получиха и няколко спонсорски награди. Наградата на Фондация „Захари Стоянов“ – Русе беше присъдена на Владимир Петков от гр. Мизия. Наградата на Ротари клуб – Русе отиде при Биляна Димитрова от Пордим, а тази – на Стопанска камара – Русе – при Десислава Вълева от Горна Оряховица.
През 2021 г. се проведе ХVІІ издание на Международния конкурс за екслибрис, организиран от Регионална библиотека „Любен Каравелов“ – Русе, „Ex Libris – Ex Trains“. Темата бе в унисон с Европейската година на железниците за насърчаване на железопътния транспорт като най-екологично чист, безопасен и енергийно-ефективен. Това поредно издание на оспорваната надпревара се проведе под патронажа и с финансовата подкрепа на Министерството на културата и Програма „Култура“ на Община Русе и премина отново при необичайните и екстремни условия на световната пандемия Covid-19.
Въпреки предизвикателствата заради карантината и ограничената мобилност, 303-ма автори от 36 държави от цял свят ни изпратиха общо 472 творби за конкурса. В секцията до 14 г. участниците са 59 с 69 екслибриса, в категорията от 15 до 26 г. се включиха 94 млади художници със 135 отпечатъци, а в категорията над 26 години 150 творци участваха с 268 малки графики. До традиционните състезатели от Турция, Русия, Полша, България, Италия, Северна Македония, Румъния и Сърбия, се наредиха и представители на екзотични дестинации като Сингапур, Мексико, Австралия, Япония, Аржентина и др. Най-малкият участник – Роман Дарво от Канада, бе само на три години, а най-възрастният – събринът с унгарски произход Дьорд Борос – на 87.
Координатор на журирането тази година беше Теодор Лихо – преподавател в Националната художествена академия. Той направи живата връзка между четирите журита, в които се включиха художници, културни дейци, общественици, преподаватели, колекционери, експерти и младежи. Детското жури от школата по изобразително изкуство в Народно читалище „Ангел Кънчев“ - Русе с ръководител Маргарита Хрисандова класира работите в категорията до 14 години. В категорията 14-26 години оценява Младежко жури - ученици от Национално училище по изкуствата в дунавския град, от класовете по изобразителни изкуства и графичен дизайн, ръководени от художниците Пейно Пейнов и Гриша Кубратов. За Лауреатското жури Теодор Лихо покани авторите, печелили Голямата Награда в предишни издания на конкурса. В журирането в трите възрастови групи се включи Полина Петрова (Николова), два пъти носител на Голямата награда, графичен дизайнер в София. Особено сериозен беше съставът на международното жури за трите категории: Николина Джановска - художник от В. Търново, доктор по изкуствознание; Васил Колев–Василио, художник от София, график, доктор по изкуствознание, преподавател в катедра „Графика“ на Националната художествена академия (НХА); Атанас Атанасов - художник от Бургас, преподавател в катедра „Рисуване“ на НХА; Росен Тошев, художник от София, доктор по изкуствознание, преподавател по рисуване в НХА; Десислава Христова-Тошева художник-график, доктор по изкуствознание, професор в катедра „Графика“ на НХА; Саша Панчич - художник от Белград, Сърбия; Веселка Николова - художник и дизайнер в БНТ – Русе; Toдор Овчаров – художник-график, преподавател в катедра „Графика“ на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“; Aнастасия Салабашева - Магистър по информатика, експерт по книгоиздаване и полиграфист, представител на ФЕСПА – България; Пейно Пейнов - художник, преподавател в Националното училище по изкуствата в Русе; Гриша Кубратов - художник, преподавател в Националното училище по изкуствата в Русе; Питър С. Смит, Великобритания - художник-график от Лондон, член на Кралското дружество на гравьорите, дългогодишен директор на Кингстън Колидж ъф Арт; Цветелина Максимова - художник от Велико Търново; Росен Кръстев – художник от Велико Търново; Недко Недков – художник-график от Добрич, директор на Художествена галерия – Добрич; Станимира Цанева – Бакърджиева - представител на Община Русе; Недрет Яшар - художник от Русе, професор по изящни изкуства от Университета Ялова, Истанбул, носител на Голямата награда на журито и публиката от биеналето МиниАРТ 2021 в Русе; Мъгърдич Касапян - художник от Пловдив, доктор по педагогически науки - изобразителни изкуства. Професор по графика в АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“ – Пловдив, декан на факултет „Изобразителни изкуства“; Боряна и Кристиян Митеви - колекционери, галеристи – PS галерия - Варна; Елена Великова - изкуствовед, директор на Русенската художествена галерия; Красимира Кирилова - художник, главен уредник и Мартин Доброславов, художник и уредник в Русенската художествена галерия.
С GRAND PRIX на конкурса журито отличи Ерхун Шенгюл от Турция за екслибриса „Game“.
Наградата на Регионална библиотека „Любен Каравелов“ – Русе беше присъдена на Веселина Маринова от България за творбата „The Spirit of the Train“.
Най-много точки в първа категория до 14 г. събра малката графика „Lokomotywa“ на Анна Стабон от Полша. Останалите номинирани в категорията са: Магдалена Александрова, България; Никола Йорданов, България; Агустина Бриньоне, Аржентина; Наталия Марусаш, Полша; Ивет Александрова, България; Евхения Климова, Украйна.
В категорията от 14 до 26 г. най-добре според оценяващите се е представила Анастасия Шведова от Беларус, която участва с две творби – „Last Train“ и „Signal Lantern“. Останалите отличени в категорията са: Найгенг Ванг и Шинтинг Ли, Китай; Адина Мохамед-Рахим, Казахстан; Чяо Жао, Китай; Андре Лим, Сингапур; Анна Войтюк, Украйна.
В категорията над 26 години след носителя на Голямата награда се наредиха Мариуш Артур Dански, Полша; Ашра Чапскайте-Шараускиене, Литва; Джузепе Калдерон, Италия и Мариуш Гожелак, Полша.
През 2020 г. се проведе ХVІ издание на Международния конкурс за екслибрис, организиран от Регионална библиотека „Любен Каравелов“ – Русе, „Ex Libris – Ex Inventions“. Художниците имаха възможност да интерпретират необятния свят на изобретенията чрез формите на малката графика. Международният конкурс за екслибрис се организира за поредна година под патронажа и с финансовата подкрепа на Министeрство на културата и Община Русе.
207 участници от 29 държави (Турция, Русия, Украйна, Япония, Китай, Аржентина, Мексико, Италия, България и др. ) изпратиха 318 творби. Доайен сред участниците отново бе Арпад Шаламон от Словения, унгарец по произход, роден през 1930 година, който участва в конкурса от 2007 г. до сега. Най-младата участничка във форума бе Рада Москова от Самоков на 4 години.
Жури на конкурса с Председател проф. д-р Мъгърдич Касапян – преподавател в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство „Проф. Асен Диамандиев“ – Пловдив (България), и членове: Анна Тихонова (Беларус), Снежана Кезеле (Сърбия), Владо Горески (Северна Македония) и Иван Токаджиев (България), селектираха творбите и определиха Голямата награда. През 2020 година отличието беше присъдено на Полина Красимирова Николова за творбата „Cliché Ii“. Регионална библиотека „Любен Каравелов“ даде своята награда на Джоселин Беноа от Канада за творбата „Ex Inventions 2“. Спонсорска награда от Русенска стопанска камара спечели Витали Бондар от Беларус за творбата „Growth Innovation“.
В категорията до 18 години свои творби изпратиха 46 участници – ученици от България, Русия, Китай и др. Наградата в тази категория беше присъдена от Ротари клуб – Русе на Емил Чолаков от Пловдивската математическа гимназия „Акад. Кирил Попов“ (България) за творбата „Flight“.
През 2019 г. 416 участници от 38 държави (Турция, Русия, Украйна, Унгария, Малайзия, Япония, Китай, Индия, Аржентина и др. ) изпратиха 613 творби . За първи път в международния конкурс за екслибрис на Русенската библиотека се включи представител на Кения. Доайен сред участниците бе Арпад Шаламон от Словения, унгарец по произход, роден през 1930 година, който участва в конкурса от 2007 г. до сега. Най-младата участничка във форума бе Ада Инджи Акюз от Турция и е на 8 години. Сред участниците бяха и носителите на Голямата награда на конкурса през изминалите години: Такао Сано от Япония, Снежана Кезеле от Сърбия, Елеонора Гершанович от Германия.
Жури в състав: проф. Божидар Йонов, Иван Токаджиев и Владо Горески (Северна Македония) селектираха творбите и определиха Голямата награда. През 2019 година отличието беше присъдено на Торил Елизабет Ларсен от Норвегия. Както всяка година, Регионална библиотека „Любен Каравелов“ дава и своя награда на един от участниците. Тази година я получи Деница Иванова-Александрова от България, която участва в конкурса от 2013 г. Още няколко художници получиха спонсорски награди. Това са: Мерт Серкан Бенек от Турция - награда на фирма ПРОММОНТ ООД, Мария Баранчик от Полша - награда на ЗОНТА КЛУБ – РУСЕ, Агнешка Липска от Полша - награда на РУСЕ ИНФО, Андреа Жирарди от Италия - награда на КРИБ РУСЕ, Емилио Караско Гутиерез от Мексико – награда на БЦП МСП- РУСЕ и Брут Карниолус от Словения награда на РУСЕНСКА СТОПАНСКА КАМАРА.
В категорията до 18 години свои творби изпратиха 115 участници – ученици от България, Русия, Беларус, Украйна, Унгария, Турция, Сърбия, Черна гора, Хонг Конг, Армения. Награда, връчена от Ротари клуб, получи Александра Сeрко от Беларус. Още двама участници бяха отличени. Това са възпитаници на Пловдивската гимназия математическа гимназия „Акад. Кирил Попов“ – Теодор Тенев - награда на Регионална библиотека „Любен Каравелов“ и Валентин Бенов - награда от BORDERLINE motor's pub.
В XIV Международен конкурс за екслибрис „ЕХ LIBRIS – ЕХ LITTERA“ участваха 373 творци от 42 държави. Художниците са от Турция, Русия, Украйна, Унгария, Израел, Перу, Чили, Малайзия, Египет, Япония, Китай, Индия, Бразилия, Аржентина и др. За първи път в надпреварата се включиха представители на о-в Мавриций и сибирската република Хакасия, която е в състава на Руската федерация.
Журито на конкурса бе в състав: проф. Светослав Кокалов; проф. Божидар Йонов; проф. Николай Драчев; Иван Токаджиев. След труден, но прецизен подбор и сериозно преглеждане на изпратените в регламентираните срокове рисунки, комисията определи следните награди:
ГОЛЯМАТА НАГРАДА се присъжда на Маурисио Шварцман от Аржентина. Той има самостоятелни изложби в Япония, Бразилия, Испания, Литва, Аржентина, Полша, Дания. Участва за 12-ти път в нашия конкурс.
Награда на Регионална библиотека „Любен Каравелов“ отива в Полша, а неин носител е Агнешка Липска. Полякинята участва за трети път в конкурса. Тя е показвала свои творби в над 80 изложби по света, както самостоятелни, така и общи.
Също по регламент, и по традиция, бяха връчени и спонсорските награди:
Отличието на „ПРОМОНТ” ООД получава Галина Павлова от България;
Наградата на Ротари клуб – Русе е също на български адрес, а неин носител е Красимира Дренска.
Зонта клуб - Русе – награда за Сандро Чинелато от Италия;
Отличието на информационния сайт „Русе Инфо” - Сара Хюсиен от Египет;
Награда на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) - Русе – Миряна Тиянич от Сърбия.
Награда на БЦП МСП- Русе - Деница Иванчева Иванова-Александрова от България.
И награда на Русенската стопанска камара - Анна Отани от Италия.
За награди в категорията до 18 години - или т. нар. „ново милениум поколение” свои творби депозираха 52 участници – ученици от Китай, Аржентина, Полша, Русия, Турция, Украйна и България. Най-високото отличие в този нов сегмент на конкурса получава Александра Биегала от Полша, родена през 2003 година.
През 2018 година Международният конкурс за екслибрис отново бе под патронажа на Министерството на културата на Република България и бе осъществен с финансовата подкрепа Министерството на културата, на Община Русе по Програма „Култура“ и Общинска фондация „Русе - град на свободния дух“.
В XIII Международен конкурс за екслибрис „ЕХ LIBRIS – ЕХ LIBERTAS“ участваха рекорден брой творци - 440, от 40 държави. Журито на конкурса бе в състав: проф. Божидар Йонов, проф. Светослав Кокалов, проф. Николай Драчев и Иван Токаджиев. След труден, но прецизен подбор и сериозно преглеждане на изпратените в регламентираните срокове рисунки, комисията определи следните награди:
ГОЛЯМАТА НАГРАДА се присъжда на Владимир Поричанский от Украйна за творбата „Exlibris B. Глебова“.
Награда на Регионална библиотека „Любен Каравелов“ отива в Аржентина, а неин носител е Ирма Сузана Санчес за творбата „Let the Ideas Fly“.
Бяха връчени и спонсорски награди:
Отличието на „ПРОМОНТ” ООД получава Агнешка Липска – Полша;
Наградата на Ротари клуб – Русе е за Деница Иванчева Иванова-Александрова – България;
Зонта клуб - Русе – награда за Елеонора Гершанович – Германия;
Отличието на информационния сайт „Русе Инфо” - Ивелин Широв – България;
Награда на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) - Русе – Исмаил Аслан - Турция.
Наградата в категорията деца отива при Жофия Ламфалуси от Унгария.
През 2017 година Международният конкурс за екслибрис отново бе под патронажа на Министерството на културата на Република България и бе осъществен с финансовата подкрепа на Община Русе по Програма „Култура“.
ВИНОТО, ЦИВИЛИЗАЦИИТЕ И ВДЪХНОВЕНИЕТО.
В XII Международен конкурс „ЕХ VINO – ЕХ VERITAS“ участваха 209 автори от 29 държави. ХІІ Международен конкурс„EX VINO – EX VERITAS“. Темата за виното, като израз на материалната и духовната култура на човешките цивилизации предопредели големия интерес на художниците. Поради многообразието и креативните търсения на авторите, бяха повишени критериите в работата на журито с председател изтъкнатия сценограф и експериментатор проф. Светослав Кокалов, и членове: проф. Божидар Йонов и Иван Токаджиев. От всички изпратени творби Комисията НОМИНИРА за награждаване: Александър Улибин – Беларус, Ивелин Широв – България, Мара Силвестри – Аржентина, Мартин Р. Байенс – Белгия, Озан Юаник – Турция, Снежана Кезеле – Сърбия.
След оспорваните номинации бяха ОПРЕДЕЛЕНИ носителите на следните призове:
Наградата на Регионална библиотека „Любен Каравелов“ беше дадена на Александър Улибин за творбата „Exlibris Oleg S.“
Спонсорската награда на фирма „ПРОММОНТ“ ООД спечели творбата „Ex Vino – Ex Veritas” на Мара Силвестри, Аржентина. Наградата на другите спонсори - Ротари клуб – Русе, бе присъдена на Мартин Р. Байенс за творбата „Ex vino – Ex veritas Martin R. Baeyens Belgium“.
Носител на ГОЛЯМАТА НАГРАДА на ХІІ конкурс стана ИВЕЛИН ШИРОВ за творбата „EX VINO“.
АРТЕФАКТИ, ПОУКИ И НАСЛЕДЕНА ДУХОВНОСТ.
В ХІ Международен конкурс "ЕХ LIBRIS - ЕХ HEREDITATE" (30 септември 2014 г. – 31 май 2015г.) участваха 158 автори от 31 държави. Вниманието на творци от целия свят бе насочено към опазване и популяризиране на световното културно и историческо наследство.
Председател на журито беше проф. Божидар Йонов, ненадминат професионалист в областта на пространствените реализации и графичните знаци, един от доайените на българския дизайн. Членове на комисията: проф. Светослав Кокалов, Иван Токаджиев – художник и сценограф, Иван Д. Иванов – Йоаний - художник, Владислав Атанасов – председател на Постоянната комисия по култура и религиозни въпроси при Общински съвет Русе е Ива Чавдарова – началник на отдел „Култура“ в Община Русе.
От всички, допуснати до състезанието творби Комисията НОМИНИРА за награждаване: Евелина Ривило - Полша, Полина Петрова - България, Павел Делекта - Полша, Виолета Апостолова - България, Кирил Скачков - Украйна, Тамане Фюс – Япония, Мартин Р. Байенс – Белгия, Цвета Петрова – България, Ева Хоразак – Полша, Деница Иванова-Александрова – България, Красимира Дренска – България, Озан Юаник – Турция, Патрик Обер – Франция, Макарена Марин Рамирез – Италия, Снежана Кезеле – Сърбия, Гжегорж Издебски – Полша, Уада Кийо – Япония, Борис Дроботюк – Украйна.
От изброените номинации бяха определени носителите на следните призове:
НАГРАДАТА на Регионална библиотека "Любен Каравелов" беше дадена на Тамане Фюс - Япония за творбата „Ring X“.
Спонсорски НАГРАДИ: на фирма "Проммонт” ООД за рисунката „Български обичаи и традиции (Кукерство)“ на Деница Иванова-Александрова – България; На Ротари клуб – Русе, за творбата „In memoriam Jan Brzechwa“ на Гжегорж Издебски – Полша; и награда на фирма „PC – TM” ООД за творбата „Inviaggio“ на Макарена Марин Рамирез – Италия.
Носител на ГОЛЯМАТА НАГРАДА на ХІ конкурс стана ПОЛИНА ПЕТРОВА – България за творбата „Маказ“.
ЛЮБОВТА И НЕОСТАРЯВАЩОТО СЪТВОРЕНИЕ.
В X Международен конкурс "ЕХ LIBRIS - ЕХ AMORE" (30 септември 2013 г. – 31 май 2014 г.) участваха 183 автори от 33 държави.
Посветен на темата за любовта във всичките й проявления, конкурсът привлече вниманието на нови участници и предложи сериозна работа на комисията по оценка на творбите. Журито на конкурса бе с председател Иван Токаджиев, и членове: проф. Божидар Йонов - преподавател по графичен дизайн в Националната художествена академия, Иван Д. Иванов-Йоаний - художник, Ива Чавдарова - началник отдел "Култура" при Община Русе и Владислав Атанасов - председател на Постоянната комисия по култура и религиозни въпроси при Общински съвет Русе.
След сериозни номинации и прецизна работа на комисията бяха определени носителите на следните призове:
НАГРАДАТА на Регионална библиотека "Любен Каравелов" беше дадена на Патрик Обер- Франция, за творбата „Sans Titre”.
Спонсорски НАГРАДИ: на Зонта клуб, Русе- на Флоренция Кошиняно - Аржентина за творбата „Ex Amore Fernando Marchese”; на Ротари клуб, Русе- на Луиджи Касалино – Италия, за творбата „Lucrezia”.
Поощрителни награди бяха присъдени на: Кристоф Марек Бак – Полша, Деница Иванова-Александрова - България, Франциско Куинтанар Мартинез - Мексико, Цвета Петрова - България, Ерхун Сенгюл – Турция и Петер Крупа - Словакия.
Носител на ГОЛЯМАТА НАГРАДА на Х конкурс стана ЕЛЕОНОРА ГЕРШАНОВИЧ – Германия, за творбата „Ех Amore Ksenija Rappoport”
ЕРОТИКАТА - ПРОЕКЦИИ НА ХУДОЖЕСТВЕНИЯ КАТАРЗИС.
В IX Международен конкурс "ЕX LIBRIS – EX EROTICA " (30 септември 2012 г. – 31 май 2013 г.) участваха 189 автори от 33 държави от Европа, Азия, Австралия, Северна и Южна Америка. Посветен на еротиката в изкуството, конкурсът за пореден път се радва на небивал интерес и намира нови творчески пространства за реализация. Същата година Библиотеката организира и Фестивал под наслов: „В изкуството еротиката е любов и красота“. Получава се една сполучлива колаборация между двете събития и това създава немалко работа на оценителите на творбите.
Журито на деветия конкурс е с председател: Иван Токаджиев – художник; и членове: проф. Радко Спасов – ръководител катедра „Графика“ във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“; Ива Чавдарова – началник на отдел “Култура” при Община Русе; Владислав Атанасов – председател на Постоянната комисия по култура и религиозни въпроси при Общинския съвет; Иван Иванов–Йоаний – художник и консултант на тогавашния Графичен кабинет при Библиотеката.
След сериозни номинации и прецизна работа на комисията бяха определени носителите на следните призове:
НАГРАДАТА на Регионална библиотека „Любен Каравелов” получи русенският художник график Десислав Гечев - за екслибриса „Girl in the Library“.
ОТЛИЧИЕ от медийните партньори на конкурса-интернет платформата „Ruseinfo”, бе дадено на художничката Зехра Сенгир от Турция.
ГРАМОТИ за участие получиха: Рафаел Вершлер от Полша, Георги Сергеев от Украйна, Ертан Акташ и Сена Сенгир от Турция.
Носител на ГОЛЯМАТА НАГРАДА стана американският художник, казахстанец по произход, CЕРИК КУЛМЕШКЕНОВ - за творбата “Ex libris Yuri Argo”.
ИСТОРИЯТА - ПОУКИ И ВНУШЕНИЯ В МАЛКИ ХУДОЖЕСТВЕНИ ФОРМИ
В осмото издание „ЕX LIBRIS – EX HISTORY" (30 септември 2011 г. – 31 май 2012 г.) участваха участват 94 автори с 217 творби от 26 държави.
Темата е изключително благодатна и дава възможност на всички участници да покажат своята гледна точка към поуките и внушенията на историята. Конкурсът е посветен на 250-годишнинаната от написването на „История славянобългарска“ и 290-годишнината от рождението на нейния създател Паисий Хилендарски.
Журито на конкурса е с председател- художникът Иван Токаджиев; и членове: Иван Иванов – Йоаний – художник, и Владислав Атанасов - председател на Постоянната комисия по култура и религиозни въпроси при Общински съвет Русе.
Носител на ГОЛЯМАТА НАГРАДА стана на известният график ТАКАО САНО от Япония.
През 2012 година, паралелно с официалното оценяване на творбите от журито, бе организирано и online гласуване през русенския информационен сайт www.ruseinfo.net - медиен партньор на проявата. Деветгодишната Елица Ганева спечели приза за най-атрактивен и най-активен участник в интернет-гласуването, за нея също така бяха подадени и най-много гласове в профила на библиотеката в социалната платформа Facebook.
ДУНАВ-РЕКА НА ЕВРОПЕЙСКОТО ЕДИНСТВО
Темата на Седмия конкурс (30 септември 2010 г. – 01 март 2011 г.) е: „ДУНАВ – РЕКАТА НА ЕВРОПА“. В ex libris- състезанието се включват 86 участници със 149 творби от почти всички европейски държави, както и от САЩ, Аржентина, Тайван, Китай, Колумбия.
Темата е предизвикателство към творците с необятната си всеобхватност и възможност те да покажат със средствата на изкуството същността и особеностите на планетарния дух, с който живеят хората край реката на Европа – Дунав.
За първи път в конкурса има отделна секция за ученици. Носителят на специалната награда в тази категория е Ангелина Маринкова от Самоков.
Журито определи 9 забележителни творби и отличи техните автори: Арпад Саламон (Словения), Бурак Тарлаказан (Турция), Владимир Панасков (Литва), Йержи Напиерач (Полша), Галина Павлова (България), Владислав Квартални (Германия), Майя Чолакова (България), Тамаш Хаваши и Енико Зукс (Румъния).
Специалната награда за най-добро цялостно представяне в седмото издание печели русенецът Десислав Гечев.
Носител на ГОЛЯМАТА НАГРАДА е СНЕЖАНА КЕЗЕЛЕ.
В РУСЛОТО НА ПОЛОВИНВЕКОВЕН ЮБИЛЕЙ
Шестото издание на конкурса екслибрис “EX MUSIC - Ruse 2010” (30 септември 2009 г. – 22 февруари 2010 г.) вземат участие 178 творци от 30 държави. Темата е свързана с 50-годишнината от създаването на русенския Международен фестивал „Мартенски музикални дни“. Събитието се помни с това, че трябва да се проведе в устрема на един наистина световен музикален празник, който е на половин век и чийто домакин е духовно възвисеният и най-красив град по долното течение на Дунав-Русе.
Идеята на домакините и на организаторите е да се покажат в ex libris- рисунките, чрез уникалните изразни средства на малката приложна графика, необятните пространства на човешкия гений и вдъхновението, които носи монументалната сила на друг вид изкуство – музикалното.
Носител на ГОЛЯМАТА НАГРАДА става художничката СНЕЖАНА КЕЗЕЛЕ от Сърбия.
САКРАЛНОТО ЧИСЛО 111, КОЕТО НОСИ ЕКЗОТИКА
В петото издание на конкурса (30 септември 2008 г. – 22 май 2009 г.) участват 111 творци. Този път темата е свободна, няма ограничения за художниците на малката приложна графика. Свободната интерпретация дава възможност да се прояви фантазия, но пък е и своеобразна „спирачка” през изобретателността да се борави с много варианти по кавър версиите на една и съща идея. Експериментът със свободната интерпретация обяснява до известна степен иначе сакрално изглеждащото, като в Кабала, число 111. Трите единици затрудняват организаторите и оценителите на конкурса. И все пак, носител на ГОЛЯМАТА НАГРАДА става ПЛАМЕНКО КЕНДЖИЧ от Хърватия.
ЯПОНСКИ БЕЛЕГ ЗА СЪПРИЧАСТНОСТ КЪМ ЕДИН ЮБИЛЕЙ
Четвъртият Международен конкурс (30 септември 2007 г. – 22 април 2008 г.) преминава изцяло под знака на звездна годишнина. През 2008 година Русенската регионална библиотека отбелязва 120 години от появата си в общественото мироздание на един от най-духовните и най-нестандартни градове в България и по Дунав.
Темата и предизвикателството пред творците са неостаряващата младост на културната институция. Възлагат се големи надежди на интерпретативния подход като търсен знак за приемственост между книжовната традиция и белегът на ex libris-конкурса в новото време и пространството на традицията.
ГОЛЯМА НАГРАДА отпътува за Страната на изгряващото слънце. Японският художник КАЯУКО ДЖИНО печели отличието и това е доказателство, че за вдъхновението няма граници, особено когато трябва да се интерпретира Библиотеката като символ на мъдростта и приемствеността на неугасващия човешки стремеж към съвършенство. Русенци приемат това като знак за монолитност на духовната традиция с планетарните измерения на човешкия гений. Филигранният японски белег (ex libris) за съпричастност е с особено съдържание в 120-годишния юбилей на културната институция.
ЕВРОПЕЕЦ - ТОВА ЗВУЧИ ГОРДО!
Третият конкурс (01 януари 2007 г. – 30 септември 2007 г.) е изцяло под ореола на предстоящото приемане на България в Голямото европейско семейство (ЕС). Не случайно темата на състезанието между творците е: "2 BE EU”.
Изключително благодатна като интерпретативни концепции и възможности за новаторски идеи, русенската графическа закачка с творците отприщва изумителен поток на съзнанието. Рисунките имат изненадващи нюанси в общото отношение към ЕС, но всяка носи своя вътрешна хармония и разбиране за европейското единство, което тогава е еуфорична платформа за всякакви вдъхновения и предизвикателства в различните видове изкуства.
Третото издание на конкурса драматично (като състезание) и много монолитно (като ентусиазъм и желание за участие) пресъздава по нов начин членството на България в Европейския съюз. Продължението на темата от Втория конкурс се оказва напълно удачно и носи удовлетворение не само за организаторите и домакините, но и за участниците.
ГОЛЯМАТА НАГРАДА е присъдена на чешкия художник ПАВЕЛ ХЛАВАТИ.
В АРТИСТИЧНИЯ ДУХ НА ЕВРОПЕЙСКАТА КНИЖОВНОСТ
Второто издание на конкурса (01 януари 2006 г. – 31 август 2006 г.) участват 42-ма творци с 82 творби. "ЕX-LIBRIS - Е/А Book - Rousse 2006” или “От книгите на Европа”, има за идея да покаже европейския артистичен дух в книжовното богатство на Стария континент и България.
Българските представители в надпреварата са 16, като 7 от тях са русенци. Останалите художници са от Сливен, София, Велико Търново, Мартен и Варна. Чужденците са от Аржентина, Япония, Нидерландия, Румъния, Чехия, Македония, Турция, Беларус, Полша, Унгария, Хонг Конг и Русия.
На открито за медиите заседание журито определя победителите във втория конкурс. Председател на комисията е Петър Лазаров; членове са Ива Чавдарова, Антони Софев и Мария Тодорова.
НАГРАДАТА на Регионална библиотека “Любен Каравелов” е присъдена на Десислав Гечев от Русе за творбата „Съзидателната разходка на Европа из Русе”.
Спонсорската НАГРАДА на Lions club – Русе е за художника Румен Михайлов (България, Мартен) за рисунката „Вълшебната флейта”.
ГОРЯМАТА НАГРАДА печели ВЕСЕЛИН ДАМЯНОВ - ВЕС (България, Сливен) за ex libris: „1866 Първият железен път в България”.
РАЖДАНЕТО НА ЛЕГЕНДАТА ПРЕЗ МАГНЕТИЗМА НА ЕЛИАС КАНЕТИ
Първият Международен конкурс (01 януари 2005 г. – 31 август 2005 г.) събира в надпревара общо 14 творци с 32 творби. Както е видно, всяко начало е трудно, но не и невъзможно.
Замислената първа крачка е посветена на 100-годишнината от рождението на магьосника на писаното слово, българският австриец и планетарен мислител Елиас Канети –лауреат на Нобелова награда за литература, роден през 1905 г. в Русе. Международното участие в първия конкурс е доста скромно, с представители от Русия, Беларус, Турция и Македония.
Първото жури на легендарния конкурс е с председател изкуствоведа Димитър Грозданов; и членове на комисията - художниците Гален Бакърджиев, Антоний Софев и Ясен Тодоров.
Специалната НАГРАДА на РБ “Любен Каравелов” е дадена на Румен Михайлов (България, гр. Мартен) за творбата “Елиас Канети I”.
Спонсорската НАГРАДА на Lions Club – Русе, District 130, е присъдена на Владислав Квартални (Беларус) за рисунката “Exlibris T.E.V.”.
Почетна НАГРАДА получават учениците от 9-ти клас в НУИ „Проф. Веселин Стоянов”-Русе, като специално е отличена творбата на Наджин Расимова.
Първата ГОЛЯМА НАГРАДА печели художникът РУМЕН МИХАЙЛОВ за ex libris “Елиас Канети II”.
На всички състезатели-художници е подарен първият луксозен каталог, като към него има и специална грамота за участие. Преди официалната церемония по награждаването е открита първата изложба с всички получени за конкурса рисунки, а също така и графични творби на малките художници от училището по изкуствата. Експозицията се утвърждава през годините като съпътстващо събитие, което се приема с интерес от публиката и от читателите и приятелите на библиотеката.