• EnglishEnglish
В бибилиотеката беше открита документална изложба „Русенски писатели от ХІХ век“
02 октомври 2024 г.

На 2 октомври във фоайето на ІІ етаж, в рамките на ІV Литературен фестивал „Писмените съкровища на Долен Дунав“, беше открита документалната изложба „Русенски писатели от ХІХ век“. Експозицията включва документи и материали за писатели, родени в средата и края на ХІХ в. Тя е посветена на 175 години от рождението на Тодор Хаджистанчев, 145 години от рождението на Константин Мутафов, 140 години от рождението на Екатерина Манчева и 125 години от рождението на Владимир Полянов.

Представени са техни произведения, както и публикации за тях, от редките и ценни колекции на Регионална библиотека „Любен Каравелов“: Старопечатен фонд, книги с автографи от фонд „Михаил Арнаудов“, документи от колекция „Ръкописи“, фотографии от колекция „Снимки“.

ТОДОР ХАДЖИСТАНЧЕВ е роден през 1849 г. в Русе. Участник в на-ционалноосвободителните борби, културен деец, публицист и общественик. През 1870 г. основава първото в България Черковно-певческо дружество с хор и театрален състав, което по-късно се обединява с читалище „Зора“. Автор на популярни за времето си драматургични произведения и на книги с образователно съдържание, които са представени в изложбата. Някои от тях са издадени преди Освобождението и са част от Старопечатния фонд на библиотеката. През периода 1871 – 1873 г. издава сп. „Слава“, а след Освобождението – вестник „Славянин“, чийто първи брой излиза на 21 април 1879 г. Те също са част от изложбата, както и други негови книги, публикувани в края на ХІХ – началото на ХХ в.

КОНСТАНТИН МУТАФОВ е роден през 1879 г. в Янина, Гърция, но още като бебе е доведен в Русе, според последните данни, публикувани в книгата „Константин Мутафов. Животоописание, творчество“ с автори Велислава Донева, Веселина Антонова, Стефан Вичев. Самият той посочва като родно място Русе. Артист,  белетрист, драматург, театра-лен критик и преводач. Библиотекар, артистичен секретар на Народния театър и уредник на архива при Народната библиотека. Автор на разкази, пиеси, театрални студии, рецензии, отзиви. Превежда от италиански, френски, руски и турски. Неговите произведения, преводи и публикации в списанията „Съвременна илюстрация“, „Венец“, „Изкуство и критика“ са включени в изложбата. Акцент са книгите с автограф от Лич-ната библиотека на акад. Михаил Арнаудов.

ЕКАТЕРИНА МАНЧЕВА е родена през 1884 г. в Русе. Поетеса, учителка и общественичка. Преподава в с. Червена вода, а по-късно в училище „Иван Вазов“. Член на женското дружество „Добродетел“. Тя е сред основателите на Дома на изкуствата и печата, който през 1942 г. чества нейната 35-годишна просветна и литературна дейност. Заедно с учителите Тодор Дашков и Христо Йончев издава юношеското списание „Здравец“, което може да се види в изложбата, както и Сборниците сценки и стихотворения за деца. Интерес представляват документите от колекция „Ръкописи“: спомени за Екатерина Манчева, нейни стихотворения и благодарствено писмо за предаността ù към делото на благотворително дружество „Добродетел“, написано по повод 42 години дейност на дружеството. Интересни са и снимките, представени в из-ложбата. На една от тях тя е с ученици и друга активна общественичка и дарителка – Стефана Богдан Генчева, дългогодишен председател на Женско благотворително дружество „Майчина грижа“ в Габрово.

ВЛАДИМИР ПОЛЯНОВ – псевдоним на Георги Иванов Тодоров, роден през 1899 г. в Русе – писател, драматург, преводач, режисьор. Работи в Народната библиотека, в Министерството на просветата. Режисьор и директор на Народния театър, режисьор в театрите в Русе, Бургас, Пловдив, Перник, Сливен, Разград, Смолян. Един от изявените български писатели–фантасти, представител на диаболичното направление. Неговите произведения са представени в изложбата. От личната библиотека на акад. Михаил Арнаудов са книгите с автографи, а от колекция „Ръкописи“ – Слово за Владимир Полянов от Иван Коларов, Слово на съпругата Мария Полянова, Връщане към ранната проза на Владимир Полянов – Слово на Михаил Неделчев. Те са произнесени на творческа вечер по повод 90-годишнината на писателя, проведена в Русе на 15 май 1989 г.

В изложбата са включени и публикации за писателите от български учени, изследователи и историци: Николай Аретов, Петър Величков, Албена Вачева, Стефка Маринова, Ренета Рошкева, Александър Недков и др.

Експозицията беше представена от библиограф-експерта Валерия Йорданова.

С откриването на изложбата „Русенски писатели от ХІХ век“ се откри официално и ІV Литературен фестивал „Писмените съкровища на Долен Дунав“. Фестивалът се осъществява с финансовата подкрепа на Община Русе по Програма Култура и ще продължи до 2 ноември 2024 г.

Събитието уважиха: Таня Тодорова – директор дирекция „Образование“ в Община Русе, Росица Гойчева  – експерт по български език в РУО - Русе, д-р Петя Стефанова – преподавател в РУ „Ангел Кънчев“ и Толя Чорбаджиева – началник на отдел „Държавен архив“ в Русе. Таня Тодорова и д-р Петя Стефанова поднесоха поздравителни адреси от името на кмета на града Пенчо Милков и ректора на университета проф. д-р Генчо Попов.