Вилхелм Хауф е роден на 29 ноември 1802 г. в Щутгарт, Германия. Син на Август Фридрих Хауф, секретар в Министерството на външните работи на Вюртемберг, и Хедвиг Вилхелмин Елзасер Хауф, като второто от четири деца. Младият Хауф загубва баща си, когато е на седем години, а ранното му образование е практически самостоятелно придобито в библиотеката на дядо му по майчина линия в Тюбинген, където майка му се мести след смъртта на съпруга си. През 1818 г. е изпратен в Klosterschule в Blaubeuren, а през 1820 г. започва да учи в Тюбингенски университет, където за четири години завършва философски и богословски науки в Тюбингенската богословска семинария. След като напуска университета, Хауф става наставник на децата на вюртембергския военен министър, генерал барон Ернст Еуген фон Хюгел. По това време, вдъхновен от романите на сър Уолтър Скот, Хауф написва историческия роман „Лихтенщайн“, който става изключително популярен в Германия и особено в Швабия, тъй като разказва за един от най-интересните моменти от историята на тази страна – царуването на херцог Улрих (1487 – 1550). Този роман вдъхновява наследника на херцога, Вилхелм, херцог на Урах, да възстанови рушащия се замък в съответствие с описанието на Хауф.
През януари 1827 г. Хауф поема редакцията на вестника Stuttgart Morgenblatt, а през следващия месец се жени за братовчедка си Луис Хауф, в която е бил влюбен от детството си. На 10 ноември 1827 г. се ражда дъщеря му, Вилхелмина, а след осем дни, на 18 ноември, той умира от коремен тиф.
За краткия си жизнен път Вилхелм Хауф оставя богато литературно наследство, сред което изпъкват прочутите му приказки. Магически и увлекателни, те пленяват с чудни приключения и забавни истории, вплели в себе си фолклора на Западна Европа и екзотиката на Ориента. Най-популярните му творби са приказките „Малкият Мук“, „Халифът Щърк“, „Корабът на призраците“ (действието им се развива в Ориента), както и „Джуджето Дългоноско“, „Студеното сърце“, „Странноприемницата в Шпесарт“ (действието им се развива в Германия).
На български език, освен различните по подбор сборници с приказките на Вилхем Хауф, в русенската библиотека се съхраняват още: „Керванът“, „Историята на Малкия Мук“, „Студеното сърце“, „Джуджето Дългоноско“, „Халифът Щърк“, „Мнимият принц“, „Лабакан шивачът“, „Младият англичанин“.