ГОРЕ СЪРЦАТА! По страниците на вестник „Светлоструй“
04 март 2025 г.
Излезе от печат библиографският указател „Горе сърцата! По страниците на вестник „Светлоструй“, издание на библиотеката. Той е посветен на 120 години от рождението на Димитър Добрев – създател и редактор на вестника.
В библиографския указател са включени всички материали, публикувани във вестника, независимо от техния обем и характер. Те са обособени в 9 основни раздела: „Светлина, повече светлина!“, в който са включени уводните статии, както и статии, които призовават към духовно просветление, културно и социално издигане на народа; „Общество, политика, икономика“ – със статии по обществено-политически, стопански теми, материали и вести, свързани с читалищното дело; „Просвета“, който включва статии за просвета на българското село, въздържателното дело, здравната просвета; „Културен живот“ и „Литературен живот“, където са представени всички материали и дописки за културните и литературни събития в провинцията: художествени изложби, театрални и оперни постановки, литературна критика, отзиви и рецензии за книги; „Художествена литература“, разделен на „Поезия“ и „Проза“; „Страници, посветени на литературни дейци“ – обособени са в отделен раздел, за да се представи вътрешното съдържание на страницата, като се запазва целостта ù; „Литературни приложения“ – разкрито е тяхното съдържание: стихотворения, разкази, статии, рецензии; „Други приложения“, в който са включени илюстрациите на първа страница – репродукции на картини на известни художници, фотоматериали, рекламни карета и обяви, както и кратки рубрики, поддържани редовно през годините. Във всеки раздел са разкрити традиционните рубрики, поддържани във вестника.
Разработени са два показалеца: Именен и Географски. В Именния показалец са включени всички имена, псевдоними и инициали, с които сътрудниците на вестника са подписвали своите материали и дописки. В Географския показалец за селищата в България е посочена областта, в която се намират днес, тъй като през годините някои от тях са променяли своята административна принадлежност съобразно териториалното деление на страната и днес тя не съвпада с посочената в текста. Старите имена на населените места се дават с препратка към техните съвременни наименования.
Библиографският указател е предназначен за учени, изследователи, студенти и за всички, които проявяват интерес към развитието на българския периодичен печат, литературната критика и история. Многобройните дописки и съобщения от различни краища на България съдържат информация за политическия и културния живот в страната и правят указателя полезен за тези, които проучват и съхраняват местната история.