• EnglishEnglish
Започна ХІІ Международна научна конференция „Съвременният свят – постижения, рискове, иновации“
09 април 2025 г.

На 9 април в зала Заседателна на библиотеката започна работа ХІІ Международна научна конференция „Съвременният свят – постижения, рискове, иновации“. Форумът се организира от Университета за национално и световно стопанство и Регионална библиотека „Любен Каравелов“ и ще премине в хибридна форма – присъствено и онлайн през платформата ZOOM.

Конференцията се осъществява с финансовата подкрепа на Фонд „Научни изследвания“ по договор КП-06-МНФ-44/16.12.2024 г. Научен ръководител е доц. д-р Ивайло Беев от Университета за национално и световно стопанство.

Тържественото откриване на форума започна с приветствие на директора на библиотеката Теодора Евтимова, която пожела успех и ползотворни дискусии на участниците. Поздравления към аудиторията отправиха научният ръководител доц. д-р Беев и зам. кметът Енчо Енчев, който връчи поздравителен адрес от кмета на Русе Пенчо Милков.

В рамките на пленарната сесия, председателствана от доц. д-р Ивайло Беев, са включени седем доклада: пленарен – на научния ръководител доц. д-р Ивайло Беев; „Що е доверие?“ на проф. д- р Христо Тодоров – Нов български университет; „Визионерството на ИФЛА за промените в информационното общество“ на проф. д.н. Таня Тодорова – Университет по библиотекознание и информационни технологии; „Синергия на ресурси и иновации в науката за устойчиво съхранение на културната идентичност и развитие на капацитет“ на проф. д-р Венцислав Велев – Университет по библиотекознание и информационни технологии; „The use of Artificial Intelligence in Archiving: Risks and Opportunities“ („Използването на изкуствен интелект в архивирането: рискове и възможности“) на доц. д-р Лале Йоздемир – Университет в Бартън, Турция; „The Effect of Digital Transformation on Public Library Services in Turkey“ („Ефектът от цифровата трансформация върху услугите на обществените библиотеки в Турция“) на доц. д-р Ахмет Алтай – Университет в Бартън, Турция и „The Role of Piracy in the Development of Scientific Research in Post-communist Romania“ („Ролята на пиратството в развитието на научните изследвания в посткомунистическа Румъния“) на д-р Валер Симион Косма – Университет „Лучан Блага“, Сибиу, Румъния.

След пленарната сесия конференцията продължава в шест тематично обособени секции. В работата ù се включват 116 участници от България и седем европейски държави - Турция, Румъния, Мексико, Гърция, Израел, Китай и Полша, със 109 доклада.  

Като съпътстващи събития в библиотеката са подредени две изложби. Във фоайе ІІ етаж е документалната изложба „Русе и книгопечатането 1864 – 1944“. Изложбата включва книги, печатани в Русе от 1864 г. до 1944 г., като се започне от създадената в края на 1864 г. печатница на Дунавската област и печатниците, открити след Освобождението: печатницата на Любен Каравелов, на в. „Славянин“, печатница „Роглев“, „Перец Йосиф Алкалай“, „Спиро Гулабчев“ и др. В Галерия Библиотека експозицията „Книга!“ на специалност „Книга, илюстрация, печатна графика“ в Национална художествена академия гостува на Регионална библиотека „Любен Каравелов“ в рамките на инициативата Маратон на четенето 2025 г. Експозицията представя проекти и книжни макети на успешно дипломирани бакалаври и магистри от специалността – випуск 2024. В параметрите на задачата бакалаврите са предизвикани да създадат своите първи изцяло авторски детски книги, които при това са с нестандартна пространствена форма.

Освен това за участниците в конференцията е организирана вечерна разходка по Дунава с корабчето „Русчук“. Предвидена е и екскурзия до забележителностите на  Букурещ.

Още по темата