Лятно ателие „В света на модата“ с Летиция на 25 юли
24 юли 2024 г.
Лятото е в разгара си, а в библиотеката е горещо не само от времето. Всяка седмица от началото на юни русенски деца се включиха в различни ателиета, като „В чудния свят на музиката“, „Космическо приключение“, „Атлас и компас“, „Праисторически свят“, „Аз съм българче, обичам Русе“ и др. Любознайковците се срещнаха и с много известни наши съграждани – рекордьора на Гинес Теодор Цветков, оперните певци Нели и Теодор Петкови, журналиста Христо Раянов, писателя Явор Цанев, актрисата Евгения Явашева.
В момента тече ателието „В света на модата“, а гост лектор ще бъде дизайнерът Първолета Чавдарова – Летиция. Като всеки професионалист, Летиция прие много сериозно нашата покана и предварително дойде в библиотеката, за да се запознае с обстановката и децата.
Разбира се, ние, като домакини, я разходихме в потайностите на културния институт.
Летиция смело изкачи 60-те стъпала до часовниковата кула, където в автентичния си вид е запазен часовник с външен камбанен механизъм. Той е произведен от фирмата „Йохан Фридрих Войле“ в немския град Бокенем през 1922 г. В часовниковата кула директорът на библиотеката Теодора Евтимова ù показа и постоянна експозиция „Културно-историческо наследство“, представяща част от богатата колекция от екслибриси – собственост на библиотеката. След това гостенката разгледа фонд „Михаил Арнаудов“, наброяващ над 7000 единици и документи: авторски ръкописи, книги и отпечатъци, периодични издания, писменото си бюро, стол и мастилница на академика, роден в Русе. Фондът представлява личната библиотека на акад. Арнаудов, дарена на библиотеката от неговите наследници през 1973 г. Документите, съхранявани във фонда, са на 25 езика – немски, френски, руски, сръбски, индийски, санскритски и др. Особено ценни са книгите с автографи, които са над 1500. Сред тях са автографи както от български писатели и учени, така и от чуждестранни: Яворов, Вазов, Елин Пелин, Яна Язова, Елисавета Багряна и др.
Особено впечатление на Летиция направи колекцията от старопечатни и редки издания, включваща възрожденски книги от периода 1806 – 1878 г. В основната си част той е попълнен чрез дарения, като най-голямото е на книжаря Никола Даков – 257 книжни единици. Сред тях са първото издание от 1824 г. на Бероновия „Рибен буквар“ - първия български буквар, издаден в Брашов; екземпляр от „Кириакодромион“ или „Неделник“ на Софроний Врачански, издаден през 1806 г. в Римник, Румъния и др. Най-старото, съхранявано във фонд „Редки и ценни книги на библиотеката“, издание е „Четвероевангелие“, излязло от печат през 1690 г. в Лвов, Русия.
В галерия Библиотека гостенката разгледа с интерес изложбите „Триумф на фантазията в триизмерни картини“ и „Картини с любов“ – живописната експозиция на Елена и Калина Минкови, която ще бъде официално открита днес – 24 юли, в 17:30 ч.
Заредена с положителни емоции и идеи, Летиция е готова за срещата с децата от ателие „В света на модата“, които вече я очакват с нетърпение.