На 13 май 2025 г., в 17:30 ч., във фоайе ІІ етаж Сдружение Русчук ̶ Старият Русе представя уникален фотоалбум: „Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 ̶ 1940 г.“ Автори и съставители са Йовчо Стоянов и Илиян Илиев.
Албумът е с размер А4 (210 х 297 мм) ̶ хоризонтално разположение. По тоя начин се осигурява максимален размер на снимките, които в по-голямата си част са с пейзажно разположение. Отпечатан е на качествена гланцова хартия с твърди корици. Избран е дигитален печат, за да се гарантира най-доброто възможно качество на изображенията.
Благодарение на усилията на Илиян Илиев сдружението успява да издири и закупи от наследниците на Георги Пасков от прочутото „Фотоиздателство Гр. Пасков“ около 150 броя от „русенските“ стъклени плаки. Заедно с това е получено и разрешение за ползване на изображенията. С помощта на В. Герасимов се извършва сканиране на плаките със специален скенер, с цел да се извлекат максимално качествени изображения. А качеството на плаките позволява да се получат ясни изображения, на които може да се видят с големи подробности сгради, улици, площади и забележителности на града отпреди 80 ̶ 90 години.
Григор Пасков (1870 ̶ 1954) е един от най-известните фотографи на България през първата половина на изминалия ХХ век. През 1923 г. основава фотоиздателство „Григор Пасков“, а по-късно и фирма „Струма“ за производство на фотохартия. Неговият син Георги Пасков (1903 ̶ 1975) изучава фотография в Германия, след което се включва във фотографската дейност на баща си. В продължение на повече от четвърт век той обикаля цялата страна, като успява да снима почти всички градове, курорти и забележителности на България. В продължение на над 20 години от негативите ̶ стъклени плаки, те издават хиляди илюстровани пощенски картички. Баща и син Паскови са изключително прецизни в работата си и оставят едно голямо фотонаследство след себе си. Техните снимки са изключително качествени и са богат източник на информация за изминалото време ̶ за градовете, селата, курортите, забележителностите, за събития, фолклорни обичаи и носии на българите.
Като с машина на времето читателите се пренасят във времето между двете световни войни. Това е време на мирно развитие на българската държава. През този период България изживява истински стопански възход, а Русе е един от първостепенните икономически центрове на страната с многобройни предприятия, фабрики, занаятчийски работилници, търговски фирми, банкови и застрахователни учреждения. В началото на албума, в уводната текстова част, се дава едно всестранно описание на Русе във времето между войните. Има справочни данни за икономическото развитие на града през това време, за промишлените предприятия, финансовите институции, за транспорта и комуникациите, за архитектурата и благоустройството, за администрацията, държавните учрежденията, общинските служби, за училищата, спортните клубове и т. н. Но разбира се, най-голямо място е отделено на изображенията. Самите те носят много информация, която при по-внимателно разглеждане може да се извлече от „първа ръка“, а не от чужди описания. Снимките представят самия град и неговите околности. Улици, сгради, магазини, река Дунав, пристанището, лодките и параходите, парковете и градините оживяват пред очите. Всички снимки са придружени с кратки описания за времето и мястото, за които се отнасят. За по-добра ориентация почти навсякъде има направена връзка с настоящето. Където е възможно, е дадена информация за фирмите, сградите или личностите, свързани със съответните изображения. Снимките са подредени съгласно номерацията, въведена от самото фотоиздателство „Гр. Пасков“. Названията на снимките са дадени на български и английски език. В края на албума е поместено и резюме на английски език.
При представянето на фотоалбума ще може да се видят на голям екран качествените изображения от запазеното фотонаследство на Гр. Пасков. Освен това, ще бъдат показани няколко от самите оригинални стъклени плаки и пощенски картички на фотоиздателството, извадени от такива плаки.