На 27 ноември в Регионална библиотека „Любен Каравелов“ – Русе беше открита пътуващата изложба „Католиците в България XVII-XX в. Книжовно-документални свидетелства във фондовете на Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“, осъществена от специалисти в Националната библиотека с финансовата подкрепа на Министерството на културата.
С експозицията в Русе дойдоха проф. д-р Красимира Александрова, директор на Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“ (НБКМ), която представи идеята и целите на експозицията, Ваня Аврамова, зам.-директор на НБКМ и доц. Радослав Спасов, преподавател в Софийския университет и главен архивист на Българския исторически архив в националната библиотека, един от съставителите на изложбата, който разказа за създаването на експозицията и ключовите ѝ акценти. На откриването присъстваха представители на държавната и общинска власт, културни и църковни дейци, граждани. Драгомир Драганов, областен управител на Русе поднесе поздравителен адрес от името на Областната администрация. Миглена Войнова, началник на отдел „Култура“ към Община Русе, връчи поздравителен адрес на проф. д-р Александрова от името на кмета Пенчо Милков. Мария Сапунджиева, представител на Русенския университет, предаде поздравителен адрес от ректора проф. д-р инж. Генчо Попов, а Петя Лазарова, представител на РУО – Русе, поднесе поздравления от името на началника на РУО, Росица Георгиева.
Пътуващата изложба „Католиците в България XVII-XX в.“ е посветена на 350 год. от смъртта на трима бележити българи католици – Петър Богдан, Филип Станиславов и Петър Парчевич, които със своята дейност подпомагат развитието на културните процеси през XVII в., поддържат запазването на българската народностна идентичност и формират кръг от последователи, които през следващите столетия продължават книжовната им дейност. Тя е подготвена от д-р Бояна Минчева и доц. д-р Радослав Спасов на български и английски език и съдържа 16 табла. Идеята на двамата автори е да се визуализират важни исторически артефакти за книжовното наследство на българските католици от епохата на Българското възраждане, които се съхраняват във фондовете на НБКМ. Сред личностите, които изграждат експозиционния разказ, са изявени със своята книжовна дейност българи като Илия Маринов, Петър Богдан Башев, Филип Станиславов, Кръстю Пейкич, Павел Дуванлията, Евсевиус Ферменджин и др.
В таблата се представени ценни документални свидетелства за българите католици от епохата на Българското възраждане, които се съхраняват в Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“. Таблата са подредени в хронологично-тематичен ред, а илюстративният материал от географски карти, вложен в повечето теми, допълва представите за епохата и показва ясно неотменното присъствие на България на картата на Европа през вековете, независимо от сложните исторически обстоятелства. Езиковият обхват на документите съдържа четири езика – италиански, латински, български и османотурски.
В изложбата са показани и факсимилни страници от първите печатни книги за българите католици – букварът на Яко Яковски и текстове, разясняващи догматиката на католическата църква на достъпен, говорим език. Интерес представляват и трите преработки на „История славянобългарска“, изписани с латиница, но отново на говорим език, чрез които текстът на Паисий се разпространява в средите на българските павликяни. Илюстративният материал от географски карти в колекциите на Националната библиотека допълва представите за епохата и показва ясно неотменното присъствие на България на картата на Европа през вековете.
Благодарение на експозицията посетителите могат да обогатят своите познания за културните процеси след българите католици XVII-XX в., тъй като в представените документи и книги се дава нова информация, която ще промени част от наложените до този момент исторически факти.
Откриването на гостуващата в русенската библиотека пътуваща изложба „Католиците в България XVII-XX в.“ привлече вниманието на културната и академичната общественост в дунавския град и се превърна в значим момент за популяризирането на историческото и книжовно наследство на българските католици. Експозицията ще остане в библиотеката до края на месец декември.